ÓVÁS A BÁLVÁNYIMÁDÁSTÓL

Olvassuk el 1Kor 10:5-22 szakaszát! Miért kell óvakodnunk a bálványimádástól?

1Kor 10:14-22 szakaszában Pál folytatja a bálványáldozati étel témáját. Ma sokak számára furcsának tűnhet ez a gyakorlat, de a bibliai időkben általános volt. Amikor a pogány templomokban állatokat áldoztak fel, azok egy részét a szertartást végző papoknak adták, akik a húst eladták. Ebből valamennyi végül a piacokra került. Az ilyen húsokat nem kezelték külön a többitől, amit szintén árultak, így előfordulhatott, hogy keresztények tudtukon kívül bálványáldozati húst vásároltak. Pál tanácsa szerint a keresztények nyugodtan megvehetik az ilyen húsokat.

A bálványtemplomokban feláldozott állatok húsát a keresztények ugyan otthon elfogyaszthatták (1Kor 8:1-13), a pogány templomokba járás és az ünnepségeiken való részvétel azonban egyértelműen tilos volt a számukra. A feltétel világos: a keresztények fogyaszthatnak otthon piacról vásárolt húst, mivel a bálványistenek nem valóságosak (1Kor 8:4), de nem vehetnek részt pogány szertartásokon, mert ez olyan, mintha démonokat imádnának (1Kor 10:20-21). A pogány rituálékban való részvétel egyenlő a démonokkal való közösséggel (1Kor 10:20), az úrvacsorán való részvétel pedig azt jelenti, hogy közösségünk van Krisztussal (1Kor 10:16).

Pál tehát kimondja: "Nem ihatjátok az Úr poharát és az ördögök poharát; nem lehettek az Úr asztalának és az ördögök asztalának részesei" (1Kor 10:21). Hasonlóképpen Jézus is kijelentette: "Senki sem szolgálhat két úrnak" (Mt 6:24).

Pál arra tanít, hogy Isten teljes szívből fakadó hűséget vár. Utal rá, hogy a bálványimádás haragra ingerli az Urat (1Kor 10:22). Hogy ez ne történjen meg, 1Kor 8:4-6 verseiben a bálványimádás elleni biztos szabályra mutat, 5Móz 6:4-5 verseire célozva: "Halld meg, Izráel: az ÚR, a mi Istenünk az egyetlen Úr! Szeresd azért az URat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből" (ÚRK). Isten mindenek felett való szeretetének gondolatához fűzte hozzá Jézus, hogy "Szeresd felebarátodat, mint magadat" (Mk 12:31; lásd még 3Móz 19:18).

Nemcsak egy kőszobor lehet bálvány, hanem az ember bármit bálványozhat. Van olyan bálvány, amit el kell távolítani az életedből?


Mai tanulmány lejátszása hanganyagként

Letöltés
2026. 3. negyedév

Pál két levele Korinthusba

Feliratkozás

Ha szeretnéd a Bibliatanulmányokkal kapcsolatos beszélgetéseket heti rendszerességgel videó e-mail formájában megkapni, akkor iratkozz fel az alábbi űrlap segítségével!

Név:
E-mail cím: